Implementacija ostalih standarda
Naše usluge u oblasti certifikacije proizvoda i organizacija uvodimo i proširujemo po osnovu zahtjeva klijenata. Usluge iz ove oblasti provodi tim sertifikovanih i kompetentnih konsultanata i auditora.
- CE Znak
- Implementacija FSC® standarda
- Implemantacija PEFC standarda
- EN Plus
CE je skraćenica od Conformité Européenne i za razliku od standarda koji govore o kvalitetu proizvoda, CE znak (CE mark) je obavezan i odnosi se na bezbjednost upotrebe vašeg proizvoda u zemljama članicama EU.
Zemlje članice Evropske unije su svojim zakonskim propisima i drugim mjerama žele da se osiguraju da se na tržište EU plasiraju i u upotrebi nađu samo oni proizvodi koji ne ugrožavaju bezbjednost, život i zdravlje ljudi, svojinu, životnu sredinu ili neke druge interese od javnog značaja. U tom smislu, donijete su direktive koje postavljaju bitne zahtjeve koje moraju ispuniti proizvodi. Ti zahtjevi određuju tehničke karakteristike (specifikacije) koje proizvodi moraju imati a koje utiču ili mogu uticati na gore pomenute aspekte. Tehničke specifikacije o usaglašenosti proizvoda sa bitnim zahtjevima, koje postavljaju direktive, date su u harmonizovanim standardima.
Proizvodi bez CE znaka ne mogu se naći na tržištu EU!
CE znak je legitimacija za izvoz proizvoda u EU.
Uvođenje CE znaka je dosta olakšalo izvoz pomenutih proizvoda iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. Nekad je bilo neophodno dobiti sertifikate za svaku pojedinačnu zemlju, dok je uvođenjem CE znaka dovoljno samo jednom proći neophodne testove i postupak sertifikacije, kako bi roba imala prohodnost u svim zemljama Evropske unije.
Znak CE mora da stoji na samom proizvodu ili, ako to priroda proizvoda ne dozvoljava, na pakovanju, kao i na pratećoj dokumentaciji. Znak mora da bude lako uočljiv, razgovijetan i čitljiv. Ukoliko drugačije nije određeno, znak mora biti veličine minimum 5 mm
FSC (Forest Stewardship Council) je nezavisna, nevladina i neprofitna organizacija uspostavljena s ciljem promovisanja odgovornog upravljanja svjetskim šumama. Jedan od zadataka FSC organizacije je uspostava standarda čijom primjenom se osigurava promocija ekološki odgovornog, društveno korisnog i ekonomski održivog upravljanja svjetskim šumskim resursima. Osnovna ideja je da se uz pomoć podizanja ekološke svijesti potrošača potakne trajno upravljanje šumama uz poštovanje ekoloških, socijalnih, ekonomskih, kulturnih i duhovnih potreba sadašnjih i budućih naraštaja.
FSC CoC (chain of custody) certifikacija predstavlja potvrđivanje lanca brige za održivi razvoj svjetskih šumskih resursa, šumskih ekosistema, a time i ekološke ravnoteže planete uopšte. Lanac brige prati FSC certificirani materijal kroz proizvodni proces od šume do potrošača uključujući sve međufaze i svi vlasnici u proizvodnom lancu moraju biti nosioci FSC certifikata da bi se konačni finalni proizvod mogao označiti propisanim FSC oznakama. Takve oznake predstavljaju poveznicu između odgovorne proizvodnje i potrošnje odnosno omogućuju potrošačima da donesu odluku o društveno-ekološki odgovornoj kupovini.
Potrošači sve više tragaju za proizvodima koji su proizvedeni u skladu sa ekološkim i društvenim kriterijumima. Kada predstavljaju svoj FSC logo, kompanije time dokazuju da drvo koje koriste potiče od šuma koje su gajene na održiv način. Sertifikovane kompanije mogu postaviti svoj FSC logo direktno na proizvod i mogu ga koristiti za potrebe oglašavanja i marketinga.
FSC je osnovana kao svjetska nezavisna i neprofitabilna organizacija 1993. godine od strane različitih tijela koja se bave životnom sredinom i kompanija koje su aktivne u šumarstvu i drvnoj industriji. FSC je organizacija koja se finansira od svog članstva, a članovi mogu biti bilo fizička lica ili pravni subjekti
Kako bi se osigurala garancija da proizvodi od drveta i drvna masa (sirovina) zasnivaju na održivim šumama, PEFC promoviše sertifikaciju lanca potražnje.
Sertifikat o lancu čuvanja objašnjava zahtjeve za praćenje sertifikovanog materijala od šume do finalnog proizvoda kako bi se osiguralo da drvo sadržano u proizvodu ili proizvodnoj liniji potiče od sertifikovanih šuma.
PEFC sertifikacija lanca snabdijevanja je od suštinskog značaja za kompanije da implementiraju i demonstriraju etičko poslovno ponašanje, i potrošači koji donose odluke o kupovini.
Da bi se proizvod kvalifikovao za sertifikaciju, svi subjekti duž lanca snabdjevanja moraju posjedovati certifikat Chain of Custody. Tek tada su kompanije podobne da koriste etiketu PEFC na svojim proizvodima i marketingu proizvoda kako bi istakli odgovornu nabavku sirovina.
PEFC oznaka daje garancije da su drvo, papir i ambalažni proizvodi na kojima se pojavljuje potiču iz šuma kojima se odgovorno upravlja.
Za sva dodatna pitanja i saradnju stojimo vam na raspolaganju.
ENplus® sertifikacija je osnovana 2011. godine. Prvobitno dizajniran od strane Deutsches Pelletinstitut, ENplus® je uveo kvalitetne klase i jače zahtjeve za one postavljene prema evropskim i međunarodnim standardima. Djelimično zahvaljujući aktivnoj podršci evropskih partnera, ENplus® je brzo postao poznata sertifikacija u Evropi i šire. Njegov uspjeh je u velikoj mjeri doprinio potrebnoj harmonizaciji i standardizaciji tržišta peleta.
Drvene pelete su se pojavile tokom naftne krize sedamdesetih godina prošlog vijeka, kada je potražnja bila snažna za alternative fosilnim gorivima. Ipak, sve do devedesetih godina prošlog vijeka, usred sve većih zabrinutosti oko životne sredine, drvne pelete su smatrane pouzdanim alternativnim izvorima energije u Evropi. Od tada, proizvodnja i potrošnja su stalno rasle i drvene pelete se zaista smatraju vrhunskim obnovljivim gorivom. ENplus tako obezbjeđuje efikasno grijanje sa niskim emisijama i bez problema.
ENplus® je danas vodeća svjetska sertifikaciona šema za kvalitet peleta.